Search
kot i pies

Pies i kot najlepsi towarzysze człowieka

Pies i kot w domu to doborowe towarzystwo, które jest w stanie umilić bądź uprzykrzyć nasze życie. Nie bez powodu brak porozumienia i zgody porównywane jest do stosunków jakie wiążą tych dwóch przedstawicieli udomowionych zwierząt.

Jednak doświadczenie wielbicieli zwierząt pokazuje, że jest możliwa przyjaźń między psem i kotem pod warunkiem, że stworzymy dla tej pary odpowiednie warunki i zrozumiemy ich potrzeby.

Czy pies i kot to odpowiednie towarzystwo w naszym domu?

Każdy z nas wie jak różny jest temperament i charakter psa i kota. Pozornie spokojny kot, który przez większość czasu szuka samotności i tylko przez chwilę czuli się do swojego właściciela często potrafi pokazać  prawdziwe pazurki w obronie swojego terytorium za jakie uważa nasz dom.

Pies, niezwykle towarzyskie stworzenie, które staje się nieszczęśliwe w obliczu samotności na widok kota wzmaga swój instynkt łowiecki i nie ustaje w pogoni za nim.

Jednak odpowiednie poprowadzenie obu zwierząt może sprawić, że nie tylko będą tolerować się i dzielić terytorium naszego domu, ale może między nimi narodzić się nawet prawdziwa przyjaźń i zainteresowanie.

Jak sprawić żeby nasze zwierzęta nie żyły jak przysłowiowy pies z kotem?

Zanim w naszym domu pojawi się pies i kot warto wcześniej doprowadzić do ich spotkania i sprawdzić jak zareagują na swoją obecność. Jeżeli wybrany do adopcji pies nie będzie atakował kota, a kot zaakceptuje towarzystwo psa, możemy mieć świadomość, że z czasem w miarę wspólnego życia nie tylko będą żyć w zgodzie, ale się zaprzyjaźnią.

W sytuacji gdy nasz dom zdominował już pies warto przygarnąć małego kotka. Domowy rozbójnik potraktuje go jak małego szczeniaka, otoczy opieką i w pełni zaakceptuje.

Natomiast gdy chcemy przygarnąć psa, a w naszym domu już zadomowił się kocur koniecznie trzeba sprawdzić jak potencjalnie nowy członek rodziny zachowuje się w obecności innych zwierząt i czy jest w stanie żyć w towarzystwie kota nie traktując go jako zabawki ani przedmiotu łowów. Gdy już zdecydujemy się, by zamieszkał z nami pies i kot trzeba zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Przede wszystkim musimy zadbać o przygotowanie im własnych misek i legowisk. W ten sposób zapewnimy im bezpieczeństwo i ograniczymy do minimum sytuacje sprzyjające zwierzęcym awanturom.

Zanim w naszym domu pojawi się pies i kot warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów w zakresie zwierzęcych zachowań, którzy pomogą nam w procesie asymilacyjnym.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie http://www.naszefutrzaki.pl, jednego z najlepszych serwisów poświęconym zwierzętom i poradom dotyczącym zdrowia i wychowania naszych pupili. Znajdziemy na nim również wiele ciekawostek ze świata psów i kotów.
Jeden komentarz do “Pies i kot najlepsi towarzysze człowieka

  1. Sandraa

    U mnie pies z kotem żyją bardzo dobrze już od wielu lat, ale też bardzo się obawialiśmy jak to będzie. Tymczasem, mam wrażenie, że to taka symbioza przez te lata, że jedno bez drugiego nie umie żyć 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *